Anställda och företag i god form

Projektet skulle visa nyttan med att använda design och hur det kan göras praktiskt.

En designer höll utbildningar för personer som arbetar i mindre verkstadsföretag och kommunala organisationer på deras arbetsplatser. Utifrån frågor om och diskussioner av designs betydelse skapade gruppen förslag till förbättringar av den egna verksamheten. Det kunde gälla utformningen av produkter, miljöer och tjänster men även marknadskommunikationen och profileringen eller arbetsförhållanden, organisationen eller logistik. 

Genom att utbildningen omfattade breda grupper av anställda och ledningspersoner ökade förutsättningarna för att företaget eller och organisationen skulle kunna ta tillvara deras idéer, kunskaper och intressen. Det bidrog i sin tur till att skapa konkurrenskraftiga arbetstillfällen och verksamheter. Projektet drevs i samarbete med LO, Kommunförbundet och Teknikföretagen

Syfte

Ge kunskap om metoder för att skapa förslag till förbättringar av den egna verksamheten.

Målgrupp

Anställda och ledningspersoner i mindre verkstadsföretag och kommunala organisationer.

Ladda ner ett informationsblad om projektet (Pdf, 336 kb).

Designföretagsregistret

Letar du efter någon som kan utveckla din verksamhet? I vårt designföretagsregister finns det hjälp! 

Sök i Designföretagsregistret 

Missa inte...

Design & Affärer

- ett magasin om design för affärsutveckling

Design & Affärer 2012

Ladda ner magasinet Design & Affärer

Vill du beställa magasinet? Maila till info@svid.se!


Hållbarhetsguiden

Undrar du vad hållbar utveckling är? Har du funderat över hur det kan hjälpa din verksamhet framåt? Då rekommenderar vi att du besöker Hållbarhetsguiden, www.hallbarhetsguiden.se!


Sommardesignkontoret – ett lönsamt sommarprojekt

Symbolen för Sommardesignkontoret. Till För företag/Vad vi kan göra för dig/Sommardesignkontoret.

Nu kan företag eller organisationer få en möjlighet att integrera design i sin verksamhet och hitta nya lösningar – med hjälp av studenter!
Läs mer om Sommardesignkontoret


Finansiellt stöd

Arbetar ditt företag inom fordonsindustrin? Då kan ni få finansiellt stöd genom Partnerskapet Fordonsrelaterad Produktutveckling. Läs mer om stödet här.