Organisationer med anknytning till oss

Här hittar du organisationer som inte är designorganisationer men har anknytning till vår verksamhet.

  • ALMI Företagspartner (regionala bolag)

    ALMI är en koncern med 21 regionala dotterbolag och finns representerade i varje län i Sverige. SVIDs regionkontor Sydost finns placerat hos ALMI i Kronoberg.

  • IVA

    IVA, Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademin, arbetar med kunskapsutbyte och är en av stiftarna till SVID.

  • Näringsdepartementet

    SVID finansieras främst genom ett årligt uppdrag från Näringsdepartementet via Tillväxtverket.

  • Svenskt Näringsliv

    Föreningen Svenskt Näringsliv (fd Industriförbundet) företräder företag i Sverige.

  • Teknikföretagen

    Teknikföretagen är en förening som representerar mer än 3 200 teknikföretag i Sverige. SVID samarbetar med Teknikföretagen i diverse olika projekt, bland annat tävlingen Stora Designpriset.

  • Tillväxtverket

    Tillväxtverket arbetar för fler och växande företag samt ett hållbart och konkurrenskraftigt näringsliv i alla delar av landet. Tillväxtverket (f.d. Nutek) är en av stiftarna till SVID.

  • TMF - Trä-och möbelförbundet

    TMF är bransch- och arbetsgivarorganisationen för hela den träförädlande industrin och möbelindustrin i Sverige. TMF och SVID samverkar för att öka kunskapen om design hos TMF:s medlemsföretag.

  • VINNOVA

    Vinnova är en statlig myndighet som ska bidra till att höja tillväxten och välståndet i hela landet. Deras speciella ansvarsområde är innovationer kopplade till forskning och utveckling. Vinnova ger bland annat finansiering till designforskning.

Kontakt

Vill du kontakta oss? Under Kontakt hittar du alla uppgifter.