Framtiden ligger för dina fötter. Ta ditt tävlingsbidrag vidare med PIEp.
När tävlingsbidragen till SVID Design Open är inlämnade ställs du inför nästa utmaning - om du vill och vågar. PIEp bjuder in de mest drivna och ambitiösa lagen att presentera sina affärsidéer inför en proffsjury bestående av erfarna industriledare, investerare och lärare i innovation och entreprenörskap.
Det är drakar som varit med länge. De vet vad som gäller för att nå lite högre än de flesta. Det här är din chans att få ovärderlig kunskap om vad som krävs för att lyckas som entreprenör. Är du en av dem som vågar möta drakarna? Kommer din affärsidé att hålla?
PIEp granskar och plockar ut tio till femton lag från de inlämnade tävlingsbidragen i SVID Design Open. De väljs utifrån hur intressanta de är ur ett affärsutvecklingsperspektiv. Laget presenterar projektet för PIEp:s drakjury: Mats Berglund, IC Control AB; Anna Forsberg, Skanska; Mats Magnusson, Produktionsinnovationsteknik/KTH och Anna-Carin Månsson, Theia Investment. AB.
Det här krävs av laget:
- Du och ditt lag tar fram en grundläggande affärsplan utifrån ert inlämnade tävlingsbidrag i SVID Design Open.
- Du ställer upp tillsammans med ditt lag och blir bedömda efter kreativ höjd, innovationspotentialen för idén att lanseras på marknaden, presentationsteknik.
- Laget presenterar affärsidén för drakarna under 20 minuter.
Det här får ni:
- En chans att få göra en skarp pitch inför investerare och industriledare.
- Möjligheten att väljas ut som innovationspiloter och få tillgång till coachning, mentorer, teknik- och affärsexpertis, kontakter och nätverk, projektarbetsplatser.
- En språngbräda för att etablera ett eget riktigt affärsdrivande företag.
Lagen som erbjuds att presentera för PIEp-drakarna kommer att utses i samband med juryarbetet i SVID Design Open. Vi kontaktar dem som väljs ut!